Palupera küla

Palupera küla tekkis ajalooliselt ümber Palupera mõisa. Esmakordselt on Palupera mõisa mainitud 1582 aastal Paliuper nime all. Nimi saadud sellest, et küla asus metsade taga ning kutsuti Palutaguseks. Palupera mõisale allusid Eidu, Koiguta ja Miti karjamõisad, mis jagati renditaludeks. Palupera mõis on kuulunud Dückerite, Bronskyte, von Fersenite, Rennenkampffide, von Samsonite, von Rosenite, Bruiningk´i aadliperekonna, Fucks´i ja lõpuks  von Renteln´ide omandusse. Bruiningk´ide perekonna matusepaik  on mõisapargi lähedal (1,5 km) pärnametsatukas, Hellenurme-Palupera maantee ääres.


Mõisa peahoone ehitati 1860 aastal. Mõisakompleksi kuulusid veel mõisapark, ait, viinavabrik, linnumaja, kuivati-elamu, sepikoda, rehed, moonakatemaja, saun, kuur jt. kõrvalhooned.

Image

Image


19. sajandi lõpul ehitati küla põhjaosast läbi raudtee (Tartu-Valga) ja tänu sellele hakkas raudtee äärde kujunema praegune Palupera küla. Palupera jaamal (1893) on olnud mitmeid eri nimesid – Platvorm Middendorff, Pritsu, Palupera. Tänu raudteele arenes Palupera enne II maailmasõda ja ka peale seda kiiresti. Eesti Vabariigi ajal oli Palupera oluline kaubandus- ja transpordisõlm, mis teenindas nii Otepää kui ka Rõngu piirkonda. Küla läbib Rõngu-Otepää maantee. Palupera keskasulas oli olemas oma teemaja, kohvik, restoran, pagar, kaks kauplust, kool, mis on praeguseks tegutsenud juba  235 aastat. Tegutses ka tuletõrjeselts ja piimaühistu. Tuletõrjeseltsi hoone taastati 2005 aastal MTÜ P-Rühma poolt.

Palupera Tuletõrjeseltsi hoone


Peale II maailmasõda on Paluperas tegutsetud aktiivselt spordiga, mis on praegugi külas peamine vaba aja veetmise viis. Peale sõda tekkis siin kolhoos „Pioneer”, mis tegutses iseseisvalt küllaltki edukalt. 1960-ndate aastate algul liideti kolhoos Hellenurme kolhoosiga.


Küla areng sai tagasilöögi seoses Hellenurme kolhoosi tekkega 1960- ndatel, kui kogu tegevusaktiivsus suundus Hellenurme. Peale taasiseseisvumist toimus aastaid pidev rahvastiku väljavool, alles viimastel aastatel on Palupera küla valla suurima positiivse rahvaarvu kasvuga küla.

Viimati uuendatud ( esmaspäev, 21 mai 2007 )