Legende

Lugu sellest , kuidas väikene Palupera aitas suurel Otepääl saada vilkuvad tuled 

See oli teise iseseisvusaja alguses, kui räägiti IMEśt ja Otepääl IMO´st, mis pidi Otepää muutma Eesti aga võib-olal ka maailma arenenumaks ja jõukamaks linnaks. Ja tuligi kord IMO üks ideolooge Jaanus Raidal Tallinnast ning Palupera külas jäi toppama raudtee tõkkepuude taha. Seni kui oodati rongi, oli aega mõtteid mõlgutada. Häiris teda see, et mingil väikesel Palupera külal on raudtee ja vilkuvad tuled (vilkuvad tuled meeldivad Jaanusele väga...) aga tuleviku maailma arenenumal linnal Otepääl ei ole. Raudteed oli vähemalt tollel ajal väga kulukas Otepääle ehitada aga vilkuvad tuled saaks odavamalt. Koos Eesti krooni saabumisega, tulöid Otepääle ka vilkuvad tuled. Niisuguse väikese cahejuhtumiga aitas Palupera küla kaasa Otepää tormilisele arnegule, sets Otepää astus selle väikese sammuga välja ilma valgusfoorita külade seltsist ja võeti vastu ühe valgusfooriga külade austavasse perre! 

 

Rahvalooming  

Bermuuda  kolmnurgad

 

 Palupera valla mail on ikka olnud läbi aegade omad Bermuuda kolmnurgad, kuhu ikka mehed kevadtöödel ära kadusid. Läksid ja kadusid ikka nädalaks. Need olid siis talud, kus tavaliselt palju peretütreid, keda rahvasuu hakkas siis „bermuuda muttideks” kutsuma ja kelle peale ikka ja alati teised naised väga pahased olid. Mõni julges isegi oma meest sinna otsima minna. 

 

Lehmalaane nimest

 1880-ndate aastate algul põlesid mõisas laudad ja kõik lehmad, veised põlesid sisse. Kahju oli suur. Loomade laibad maeti Hellenurme vesiveski juurest mööda jõe äärt Palu suunas minna laande, millest kohta hakatigi nimetama Lehmalaaneks. Hiljem kasutati ala ka kohaliku prügimäena, mis likvideeriti lõplikult 1990-ndate aastate lõpus. 

 

4 kase koht, kus Olev sead üle laskis

 Hellenurmest Päidla suunas minnes, Päidlapalu metsas, enne Allikasoo puhkekoha teeristi kasvavad 4 kaske tee ääres. Jahimeestel olnud riigiplaan täis lastud ja otsustati ka enda tarbeks jahile minna. Ajujaht läks lahti, nüüd manala teele lahkunud vana Olev Mõtus pandi ootele. Olev näeb, et metsast tuleb välja väike, karvane, kööbakas metssiga. Arvas, et mehi metsas palju, sellest ei jagu miskit, et ootab veel, küll teised sead järgi sellele tulevad. Imetleb ikka edasi haledat kööbakat sigudikku.... kui kostub metsast väljuv meeste kõva kisa, pahameel. Seni, kuni Olev imetlenud kööbakat siga, läinud tema selja tagant üle tee 4-5 suurt siga.

 

Sigade revolutsioon meie mail

 Kui 2003 aasta suvel filmiti naaber-Otepää vallas Rene Reinumäe ja Jaak Kilmi malevaoopust „Sigade revolutsioon”, ei jäänud filmitegemisest puutumata ka Palupera vald. Nimelt elasid võtete tarbeks üle Eestimaa kokku toodud 60-70 siga päris vapralt alguses Nõuni kandis ühes lagunevas,tühjas laudahoones. Seni,kuni neid ikka vaja oli. Ühel suvisesel päeval, kui hais hakkas häirima juba naabertaludes elavaid inimesi, tuli sigade surnuaed ilmsiks. Kõik kontrollivad asjamehed pidid lõpuks leppima tõsiasjaga, et roiskunud mass maeti betoonikihi alla. Milline mälestus tulevastele, tõeline sõda oleks nagu üle käinud.Järgmisel aastal said mõlemad filmi autorid Eesti Kultuurkapitalilt Audiovisuaalse Kunsti Sihtkapitali aastapreemiad. Tõesti saigi hea film! 

 

Kadumaläinud kopter Paluperas

 17.mail 2004 aastal leiti Paluperast Astuvere suunas (kooli taha Puka poole minnes) Järva talu maadel kadumaläinud kopteri rusud. Rusudest leiti ka piloodi, Peedu Ventseli surnukeha. 

 

Laip Päidla maanteekraavis 

10.septembril 2003 aastal leiti Päidla küla maanteekraavist 55 aastase Vladimir Kaidalovi surnukeha. Otepää Missis Marple – alias Tiie Teder uuris kaua jõhkrat kuritegu.

Viimati uuendatud ( reede, 11 märts 2011 )