Kalkulaatorid

Nõuni, Neeruti ja Päidla kooli vilistlased meenutasid kokkutulekul koolipõlve

Tänavu tähistaks Nõuni kool oma 250. sünnipäeva. Kuigi õppetegevus koolimajas lõppes 11 aastat tagasi, seisab maja endiselt ja kindlalt oma kohal. Seetõttu peeti 9. juulil Nõuni väärika hoone juubelit. Nõuni kultuurimajas toimunud pidustusse kaasati ka Päidla ja Neeruti kooli vilistlased.

Nõuni kooli 200. aastapäevaks koostas Elisabet Urm masinkirjas trükitud kroonika. Teadaolevalt oli seda omal ajal olnud neli eksemplari. Üks kokkutulekul esinenutest, Marju Saar, on nüüdseks selle arvutisse trükkinud ning kaante vahele pannud. Kohapeal oli kõigil võimalus seda ajaraamatut endale soetada. Meenutustepäeval avas Marju Saar põgusalt ka kroonika sisu.

Vilistlaste eestvedamisel meenutati seiku nii Nõuni, Neeruti kui Päidla kooli aegadest. Teiste seas vaatas oma kooliaega tagasi näiteks Mats Traat, kes õppis Nõuni koolis 1940ndatel kaks aastat. Elevust tekitas mälumäng, milles küsiti muuhulgas Nõuni järve pindala ja kolme kooli sulgemisaastaid (Nõuni – 2005, Neeruti – 1959). Seejuures ei selgunudki Päidla kooli sulgemisaastat. Ühiselt leiti, et see pidi toimuma pärast 1970. aastat, sest saalis leidus inimesi, kes tol aastal veel Päidlas õppisid. Ka internetiavarused ei heida eredamaid valgusvihke.

Pärast sõnavõtte, mälumängu ja tantsulist vahepala oli kõigil võimalus külastada paika, kust vaimuvara omandamine omal ajal algas – Nõuni koolimaja. Niisiis kinkis osa endisi õpilasi ja õpetaja Nõuni koolimajale sünnipäevaks taaskohtumise. Tuttavate, kuid veidi kaugeks jäänud seinte vahel kerkisid esile mällu talletunud elamused: ühed meenutasid, millises nurgas oma tegude üle järele mõeldi, teised pajatasid, kus ja kelle kõrval istuti ning ühed viimastest vilistlastest (2001. aasta lend) muljetasid arvutijärjekorrast, mille põhjustas oma aja meelelahutusmagnet – Bubsy mäng. Sünnipäevakingi teine osa oli trepil deja vu tunde loomine: vilistlased ja õpetaja kogunesid ühispildile, milletaolisi tehti ka algkoolipäevil.

Tagasivaade ajakulgu jätkus kultuurimajas seljanka ja keskusteluga. Kostus nostalgiline akordionimäng ning kõigil oli võimalus uudistada ajaloonäitusele üles pandud vanu pilte, õpilastöid, omaaegset koolivormi. Koduteele asuti taaselustunud mälestuste ja kingituseks saadud luubiga, millele visandatud Nõuni kooli pilt kindlustab, et kingitust kasutades meenub punane puumaja, kust pärinevad nii lugemisoskus kui hindamatu väärtusega mälestuskillud.

Nõuni kooli vilistlane
Merike Ennok

PS. Armas lugeja!

Kui sul on mälestusi või tähelapanekuid nende koolide ajaloost või mõni ammune foto, õpik, koolivihik või klassitunnistus  –  siis oleks tore, kui võtaksid ühendust.

Marika Viks
E-mail on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sisse lülitatud
tel.53465648

Viimati uuendatud ( teisipäev, 16 august 2016 )