Kalkulaatorid

Külade sihtnumbrid

Räbi67503
Lutike67504
Neeruti67505
Päidla67506
Astuvere67507
Atra67508
Miti67509
Mäelooga67510
Palupera67511
Pastaku67512
Urmi67513
Hellenurme67514
Nõuni67515
Makita67516

 

Omniva Sihtnumbrite otsing: www.omniva.ee

Sihtnumbrite otsing: www.postiindeks.ee

 
Hellenurme spordipärand
Olen terve oma elu elanud Hellenurmes ja olnud selle kohaga nii ühel või teisel moel tihedalt seotud. Nüüd kaugemal elades tahaksin hellenurmelastele meelde tuletada meie spordiajalugu ning tutvustada neile seda spordipärandit, mille on kaante vahele pannud Valgamaa spordielu edendajana elutöö preemia pälvinud Sulev Pallon.


Ma julgen väita, et enamus kohalikke noori on kursis sellega, et Hellenurmes peeti väga pikalt võrkpalliturniire. Kui paljud neist aga on ka ise saanud seda turniiri külastada, ma enam ei tea. Ja kui paljud neist noortest on ise lugenud Sulev Palloni raamatut „Hellenurme-Palupera spordilugu“!? Ma mäletan veel väga eredalt, kuidas ma ootasin igal suvel võrkpalliturniiri. Kuidagi läks alati nii, et see oli esimesel nädalavahetusel pärast koolilõppu ning alati oli tegemist suve esimese ilusa ja sooja ilmaga. See oli võimalus näha palju uusi inimesi, nautida mängu, kohtuda teiste valla noortega ja hea võimalus koos perega pühapäeva veeta. Hellenurmes ei ole palju sellised üritusi, kuhu saaks koos perega minna, aga seesama Mühlbergi mälestusturniir võrkpallis oli seda.

Palupera Põhikooli õpilased käisid kevadeti võrkpalli väljakuid koristamas ning nüüd viimastel aastatel on sama tublid olnud ka Hellenurme Noortekeskuse noored. Kahjuks ei ole võimalik nendel väljakutel enam sporti teha. Need on võssa kasvanud ja amortiseerunud. Igakevadised koristustalgud küll aitavad, kuid päris korda neid lihtsalt riisudes ja prahti põletades ei saa. Hiljuti oli mul võimalus sel teemal arutleda tublide Palupera valla noortega ning nagu selgus on meie võrkpalliväljakute saatus ka neile oluline. Kui meil on juba sellised võimalused olemas, siis miks mitte neid sihtotstarbekalt kasutada!?

Kui paljud kohalikust rahvast teavad, et kolhoosi ajal tekkis kolhoosi esimehel Jaan Tõnuverel idee ehitada Lehmalaane tee äärde uus koolimaja? Kooli juurde planeeriti ka korralikku spordisaali. Tehti ära suured ettevalmistused ja alustati ka ehitustöödega. Kahjuks leidsid mõned inimesed, et ehitustööd ei ole nõuetekohased ja nii jäigi ehitamata koolimaja, spordisaal ja staadion. Staadioni rajamisest räägiti veel ka 1970ndatel, seda taheti ehitada paisjärve äärde, kuid kõrge veetaseme tõttu oleks seal pidanud tegema suures mahus mullatöid. Ja kui paljud noored on mõelnud, et mis torud ja vundamendi moodi ehitised seal võrkpalliväljakute kõrval on? Sinna taheti rajada kilehall-spordihoone. Enne kolhoosikorra likvideerimist sai osaliselt valmis vundament ja rajati ka soojustrassid ja reovete äravoolutorustik. Sulev Pallon ütleb oma raamatus, et tookord tehtu ootab veel praegugi paremate aegade saabumist, kuigi lootusi töö jätkamiseks on vähe. Lootust ju tegelikult on. Väljakute kõrvale ei pea ehitama spordihalli, kuid kogu selle pinna võiks siiski kasulikult ära kasutada ja pakkuda nii rohkem võimalusi meie andekatele ja tublidele noortele sportlastele, keda Hellenurme järjest juurde kasvab.

Minu kauaaegne direktor ja tubli sportlane võrkpallis, lauatennises, suusatamises ja paljudel kergejõustiku aladel, Maire Lemberg, on pannud tänaste hellenurmelaste südamele, et uuesti võrdusmärgi kirjutamine Hellenurme ja võrkpalli vahele on meie kohustus mineviku ees. Ja seda see tõesti on! Hellenurme on väga sportlik küla ja seda sportlikkust tuleks ainult süvendada. Seda, mis Sulev Pallonil pooleli jäi, võiksid jätkata meie enda küla noored. Ja ma ei räägi ainult võrkpallist. Meie küla ja ka Palupera küla spordipärand on vägagi muljetavaldav ja seda tuleks sellisena hoida. Tore oleks kui kunagi kirjutataks Hellenurme-Palupera spordiloole järgki. Kuid selleks, et see järg sünniks, on vaja natuke omaalgatust. Kuna ma usun meie küla noortesse ja ka kõikidesse teistesse, kes on ühel või teisel moel spordiga siinkandis seotud, siis tean et see järg on tulemas.

Kadi Voolaid
Noor Hellenurmest